OSGB Nedir?

//OSGB Nedir?

OSGB Nedir?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, iş yerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Aile ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen şirketlerdir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu‘nun şirketlere getirdiği işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğünü şirketler, ilgili niteliklere sahip personelleri kendi bünyelerinde bulundurarak veya yetkilendirilmiş bir Ortak Sağlık Güvenlik Biriminden hizmet olarak alarak yerine getirebilirler.

“Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) ’’ ve İşyeri Sağlık ve Güvenliği birimi ile eş zamanlı ve ortak yaptıkları çalışmalar çerçevesinde , işyerinde normal iş akşının güvenli bir ortamda sağlanmasını ve verimli çalışma ortamının oluşturulmasını sağlamaya çalışırlar. Bütün bu çalışmalar doğrultusunda daha çalışmalar daha önceden yapılan kontrollerin sonucu belirlenen plan çerçevesinde yapılır.

Buna göre OSGB

  1. İşçilerin sağlık gözetimi

  2. Çalışma ortamının gözetimi

  3. Eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme

  4. İlkyardım ve acil müdahale

  5. Kayıt ve istatistik

görevleri başta olmak üzere buna benzeri diğer birçok görevleri yerine getirmek, kontrol etmek ve yürütmekle yükümlüdür. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi çalışma ortamının gözetimi için iş yerlerinde sağlık ve güvenlik tehlikelerine karşı yürüteceği her türlü önleyici ve düzeltici faaliyetleri düzenler.

2019-11-03T16:49:48+03:00

Siz de fikrinizi belirtin